OPA Astrology Store Logoדיין רודיאר- אסטרולוגיה לנפש המודרנית

מאת צ’ט דרובסקי

פורסם בכתב העת Career Astrologer 19.5.20

הנשיא הנבחר החדש של ארה”ב ג’ו ביידן, נולד עם סטליום (מיקבץ) כבד בעקרב בבית 12 – מתאים על פי רוב שיטות הבתים.

Dane Rudhyar

דיין רודיאר הוא דמות בולטת באסטרולוגיה המודרנית. זמן רב לאחר מותו ב- 1985 יש לו עדיין השפעה רבה על האסטרולוגיה המודרנית, בעיקר על היבטיה ההתפתחותיים והפסיכולוגיים. עבודותיו המאוחרות אינן מוכרות יחסית, והן מכילות אוצרות רבים הממתינים לדורות הבאים של אסטרולוגים.

מאמר זה עוסק בספר האסטרולוגיה הראשון שלו, אחת הקלאסיקות החלוציות ביותר בתחום, ‘האסטרולוגיה של האישיות’. הרעיונות שהפכו את הספר לחדשני החלו עוד בפריז לפני מלחמת העולם הראשונה. פריז היתה אז עיר מרתקת, ולתקופה זו נוהגים לקרוא בנוסטלגיה ‘בל אפוק’, או ‘התקופה היפה’.

רודיאר נולד בפריז ב 1895 כדניאל צ’נבייר. אף כי נולד למשפחה בורגנית אמידה, לא פסחו עליו קשיים ומצוקות. בריאותו היתה רופפת והוא אבד כליה עוד לפני יום הולדתו ה-13. הוא כתב, “נגזר עלי לחיות חיים קצרים בבריאות רופפת, ושיעורי הפסנתר שלי הופסקו”. העסק המשפחתי נקלע לקשיים כספיים וזמן קצר לאחר יום הולדתו ה-16 נפטר אביו מדלקת ראות.

המשפחה נקלעה למשבר. וכפי שמתרחש לפעמים בעטיו של משבר, מופיעה התגלות. דניאל הצעיר חווה בהבזק של הבנה שכמעט כל דבר בקיום הוא חלק ממחזוריות. למחזור השנתי של אביב- קיץ- סתיו- חורף יש השתקפות ביום-יום, בחיינו האישיים ואפילו במחזורי החיים של אומות ותרבויות. התגלות זו עיצבה את עבודת חייו. מאוחר יותר אמר בחיוך, “כשהייתי בן 17 או 18 חשבתי בתמימותי שפחות או יותר המצאתי את רעיון המחזוריות, כי מעולם לא שמעתי דבר על כך… רק מאוחר יותר הבנתי שזה לא היה רעיון חדש; רעיון זה היה מוכר היטב באירופה ובמזרח”.

הוא שקע בסצנת המוזיקה והאמנות בפריז ופתח הרגלי קריאה מגוונים. קריירת הכתיבה שלו החלה בחיבור ספר שעסק במוסיקה של קלוד דביוסי.

לחיים בלי כליה אחת היו גם יתרונות, כאשר קיבל פטור מהצבא הצרפתי ב 1914 עם תחילת מלחמת העולם ה-1. הוא חש שאירופה נמצאת בתקופת שקיעה סתווית, ושהעתיד נמצא בעולם החדש. הוא החליט לעבור לאמריקה.

העולם החדש

בהגיעו לגיל 21 הפליג דניאל לאמריקה בסיוע ירושה קטנה. ב- 1916 הגיע לניו יורק כשהוא כמעט חסר כל, ללא ידיעת השפה אך עם שאפתנות מוזיקלית ואינטלקטואלית. לפרנסתו העתיק תווים מוסיקליים, ואנגלית למד כשהתחמם בספריה הציבורית החדשה של ניו יורק שבנייתה אך הושלמה. בין מדפי הספרים בנושאי מטאפיסיקה ורוחניות קרא דרור לסקרנותו ועבר בהדרגה מתרגומים לצרפתית לספרים באנגלית בנושאי דתות אסייתיות, פילוסופיה ומדע.

דניאל רצה להתנתק מעברו המשפחתי, ובמקביל הבחין בכך שקשה לאמריקנים לבטא את שם משפחתו, צ’נבייר. וכך, ב-1918 שינה את שמו לדיין רודיאר. השם רודיאר הזכיר לו את האל הוודי העתיק רודרה, אל האש, הסערות והמשברים, ואולי גם את שמש הלידה שלו במזל טלה.

הוליווד

שאפתנותו המוסיקלית גרמה לו לעבור לגור בהוליווד ב-1920. זמן קצר לאחר הגעתו התיידד עם תיאוסופים באזור מגוריו שהשתייכו לקהילת קרוטונה. רודיאר לקח כמה שעורים, אבל לא אהב את הדרך שבה נוהלה הקהילה. עד מהרה עזב והצטרף ל”קבוצה בלתי רשמית של תיאוסופים לא מרוצים”. את ההשראה ללמודי התיאוסופיה בשנים הבאות ספג מהתיאוסוף ההודי ב.פ. וואדיה, מי שעמד בראש ארגון הלייבור הראשון בהודו, שאותו הכיר בקרוטונה. מאוחר יותר ספר רודיאר על וואדיה שבזכות היכרותם חווה מה שהוא כינה “חוויה רוחנית מכרעת”, וזכר אותו תמיד בחיבה.

לקראת סוף שנות העשרים רודיאר התקדם אל מעבר ללימודי התיאוסופיה. הוא עדיין התפעל מכתביה של מאדאם בלאבאצקי ומחלקים של התורה התיאוסופית, אך לא התחייב מעבר לכך, והמשיך לחקור גם תורות סוד רוחניות מהמזרח ומהאקלט.

מרק אדמונד ג’ונס, 1915

ב-1920 למד קורס אסטרולוגיה בלוס אנג’לס ושרטט מספר מפות אסטרולוגיות עבור ידידיו, אך לא התרשם במיוחד. חווייתו השתנתה ב-1930 בעקבות היכרותו עם מרק אדמונד ג’ונס. ג’ונס העביר לו חמרים שלימד בשעורי אסטרולוגיה, ורודיאר התרשם עמוקות. הוא הבין שניתן להשתמש באסטרולוגיה באופן עמוק יותר מכפי שחשב ב-1920. תובנה זו גרמה למחקר וללמוד שהשקיע במשך שנים באמנות עתיקה זו להבשיל.

הוליזם

ב-1930, בנקודה חשובה בהתפתחותו, נתקל רודיאר בספר רב-ההשפעה הוליזם והתפתחות מאת ג’אן סמץ. רעיונותיו המרכזיים של הספר הוטמעו ושולבו בתפיסת עולמו של רודיאר והם חשובים להבנת האסטרולוגיה שלו.

אחת ההגדרות הברורות ביותר להוליזם מקורה באריסטו: “השלם גדול מסך חלקיו”. רודיאר טען שיש איכות של כוליות, שמחלחלתלכל מה שמהווה שלמות תפקודית. איכות זו של שלמות לא ניתן למדוד באמצעים רגילים, אך אפשר לחוש בה.

הספר הוליזם והתפתחות מתאר את היקום כמערכת רבת-קישוריות פנימית המורכבת מסדרות של שלם בתוך שלם בתוך שלם, בדומה לבובה רוסית. כל דבר הוא חלק ממשהו גדול יותר, וכל דבר מורכב מחלקים, שאף הם מורכבים מחלקים. הנחת היסוד של הוליזם היא שממדים מקושרים-הדדית אלו של שלם בתוך שלם הינם אינסופיים.

דבר נוסף שהוליזם מתמקד בו הוא רעיון השדות. כל מה ששלם יוצר שדה, שלא רק נמצא מסביבו אלא אף ממשיך מעבר לו. עם זאת, חושינו הפיזיים אינם מסוגלים להבחין בו. כיום כבר ידוע שכל היצורים החיים יוצרים שדות אלקטרומגנטיים, ושסוגים שונים של שדות וקרינה סולארית וקוסמית חודרים אלינו ללא הרף. תיאוריית השדות הפכה להיות חלק מרכזי בלימודי הפיזיקה, ומעניינת במיוחד היא העובדה שהיבטים של תיאוריית השדות משולבים כעת גם במדעי החברה ובפסיכולוגיה.

מעבר להשפעת הרבה שהיתה לו על רודיאר, הספר הוליזם והתפתחות העניק השראה למדע המורכבות, לחשיבה האקולוגית, לתיאוריה האינטגראלית, לתיאוריית השדות ולגישה ההוליסטית בכללותה.

עקרונות אלו הובילו לפריצת דרך ביחסו של רודיאר לאסטרולוגיה ומטאפיסיקה. הרעיון שכל דבר הוא חלק של משהו שגדול ממנו, שאף הוא בתורו אינו אלא חלק ממשהו גדול עוד יותר, ספק לו מסגרת מחשבתית גמישה יותר משאפשרה לו התיאוסופיה. עקרון השדות החודרים זה לתוך זה באופן הדדי מאפיין את רוב עבודתו המאוחרת.

כתיבת האסטרולוגיה של האישיות

1932 היתה שנת משבר בשביל רודיאר. הוא חלה, ולאחר מכן ספר שעבר “בדיקות רפואיות מפחידות” באותו קיץ. בתקופת החלמתו בניו מכסיקו קבל במתנה תרגום לאנגלית של כל כתבי קרל יונג. הוא כתב, “הרעיון לפתח הקבלות וקשרים בין עקרונותיו של יונג לבין אסטרולוגיה מנוסחת מחדש עלה מייד במוחי.”

בשלב זה החלו להיפתח לרודיאר הזדמנויות בתחום הכתיבה על אסטרולוגיה. אחד מחבריו הפיץ, שלא בידיעתו, סדרת עלונים שרודיאר חבר שנים אחדות לפני כן בשם “אסטרולוגיה הרמונית”. מו”ל ניו יורקי בשם פול קלנסי שעמד להוציא לאור כתב עת אסטרולוגי חדש קרא אותם והתלהב. כשהשניים נפגשו בניו יורק, הציג רודיאר את גישתו לפיה אפשר להשתמש באסטרולוגיה “וליצור זיקה עמוקה בינה לבין פסיכולוגיית מעמקים באמצעות ראייתה באור חדש וניסוח מחודש של עקרונותיה הבסיסיים”. רודיאר חש שעל אסטרולוגיה “להגדיר את עצמה מחדש על מנת להתאים למנטאליות ולחוויות… של גברים ונשים מודרניים”. קלנסי קבל בשמחה את רעיונותיו של רודיאר, והסכים לפרסם בירחונו החדש כל מה שיכתוב על נושאים אלו.

הירחון של קלנסי “אסטרולוגיה אמריקנית” הפך להצלחה מסחררת. הפצתו ומכירותיו הלכו וגדלו במהירות, וכך גם הביקוש למאמרים נוספים מאת רודיאר. הירחון ייחד לרודיאר מדור פסיכולוגי, והוא פרסם בו לפחות שני מאמרים ארוכים בכל חודש. הוא גם החל לכתוב מאמרים לכתבי עת נוספים, בדרך כלל תחת שם בדוי. ההערכה היא שרודיאר חבר למעלה מאלף מאמרים במהלך ששים שנות קריירת הכתיבה שלו.

אליס ביילי, שאותו פגש רודיאר בהוליווד, קרא כמה ממאמריו והציע לרודיאר להוציא ספר על הזרם האסטרולוגי הזה. רודיאר עבד על אסטרולוגיה של האישיות בשנים 1934-1936 ופרסם אותו בסתיו 1936. כוונותיו בכתיבת הספר היו ברורות ביותר, מה שמסביר את כותרתו הארוכה: אסטרולוגיה של האישיות – עקרונות ואידיאלים אסטרולוגיים המנוסחים מחדש במונחים פסיכולוגיים ופילוסופיים עכשוויים.

האסטרולוגיה של רודיאר ספוגה במחזוריות, הוליזם, הגות הוליסטית, רעיונות יונגיאניים בנושא הארכיטיפים והלא מודע, תורות מסתורין אקולטיות ומטפיסיקה מזרחית. השפעתו של הספר היתה עצומה, ורבים מהגישות והרעיונות שהוצגו בו חלחלו אל תוך השיח האסטרולוגי.

מה באסטרולוגיה של האישיות

הספר עסק במגוון רחב של נושאים. קל לשכוח עד כמה מיוחדים וחלוציים היו רעיונות אלו בזמנו, משום שרבים מהם הפכו מאז להיות חלק מגוף הידע הקולקטיבי של הקהילה האסטרולוגית. נציין אחדים מהם, על מנת להיווכח כמה מרחיב תודעה ופורץ דרך היה הספר:

אסט רולוגיה כחיפוש אחר סדר ומשמעות ולא רק ככלי לחיזוי העתיד.

מחזוריות כגורם החשוב ביותר באסטרולוגיה.

אסטרולוגיה ככלי לגילוי ולהגשמה של תכלית או דהרמה.

ההכרח לשנות את גישת ה”מה עומד לקרות” אל התפיסה הרואה משברים וקשיים בתור חלקים בלתי נמנעים מהדרך, ו”איך אפשר – להשתמש בזה?”

ראיית המטרה של אסטרולוגיה כ”אלכימיה של האישיות”, והשימוש בה בתור כלי לטרנספורמציה.

טרנספורמציה כנתיב לשלמות ואינטגרציה.

התייחסות למפה האסטרולוגית באופן הוליסטי ונרחב ולא רק דרך תיאורים חלקיים.

שילוב רעיונותיו של יונג על הארכיטיפים ועל הלא מודע בהגדרות המנוסחות מחדש של אסטרולוגיה. את מקום הסיבתיות תופס רעיון הסינכרוניות של יונג.

דגש על חשיבותו של פלוטו בתהליכי התמרה ואינטגרציה. תפיסה זו היתה חדשנית ביותר שש שנים בלבד לאחר גילויו של פלוטו.

נקיפת ימי השוויון, שרודיאר כינה בשם”המחזור הקוטבי הגדול”.

תפקיד אורנוס, נפטון ופלוטו כמקשרים בין הפלנטות הפנימיות לבין הגלקסיה.

פרקים חשובים

אף כי כול הספר מצטיין בחדשנות ובחיוניות, אחדים מן הפרקים השפיעו במיוחד. הפרק הנקרא “שזירה פלנטרית” עסק במשמעות צמתי החצייה של הירח את מסלול תנועת כדור הארץ ((nodes, באופן שמכשיר את הקרקע אל האסטרולוגיה ההתפתחותית. רוב השיח המערבי על ה- nodes מבוסס על התובנות שרודיאר הציג כאן לראשונה. קריאת הפרק מנכיחה את העובדה שחמרים אלו מייצגים את שורשי תפיסת האסטרולוגיה ההתפתחותית, והמהווים את המקור לכמה מרעיונותיה המרכזיים. זוהי קריאה חשובה אם אתה אסטרולוג פסיכולוגי או התפתחותי, או משתמש בצמתי הירח בעבודתך כאסטרולוג.

“שזירה פלנטרית” עוסק גם בנקודות החצייה של הפלנטות. ה nodes של אורנוס, נפטון ופלוטו קיבלו לאחרונה במחקר תשומת לב רבה יותר, וגם במקרה זה רודיאר הוא זה שסלל את הדרך.

פרק חשוב נוסף חוקר את הסמלים הסאביאניים (Sabian symbols). דיונו של רודיאר בעבודתו של מארק אדמונד ג’ונס ושיטת המעלות שלו פתח לקהל קוראים נרחב הרבה יותר את האפשרות להכיר את הנושא.

עקרונות הפרשנות האסטרולוגית

פרק זה הוא אולי המכריע ובעל ההשפעה הרבה ביותר על האסטרולוגיה המודרנית. רודיאר מתאר בו שתי גישות בסיסיות לאסטרולוגיה: הגישה האתית, ומה שהוא מכנה הגישה האסתטית, שבניהן מתקיימים שילובים רבים.

הגישה האתית מתייחסת אל גורמים אסטרולוגיים במונחים של טוב ורע, ממוזל או חסר מזל, מועיל או מזיק.זו היתה הגישה השלטת בזמנו, והיא עדיין רווחת, כמובן. נראה שהשפעותיה של גישה זו הם פחד וציפיה.

הגישה האסתטית מתייחסת אל ה”טוב” ואל ה”רע” באופן שווה. שלמות ואיטנגרציה תלויים בקבלת מכלול החלקים של עצמי. בעבודתו המאוחרת התייחס רודיאר לעתים קרובות אל “דרכו של החכם”, נתיב השלווה והאיזון, הקבלה והזרימה. מבחינתו, אסטרולוגיה במיטבה היא דרך לקבל את החיים על עליותיהם ומורדותיהם, בידיעה שהם מהווים חלק ממחזוריות גדולה יותר.

כדי להמחיש זאת, אביא כלשונן את קביעותיו הנוקבות לגבי השלכותיה המומלצות של הגישה האסתטית:

א. “אין פלנטה רעה. לכל פלנטה ישנה פונקציה מסוימת. כל פונקציה נחוצה להשגתה של שלמות אורגנית. להחסרה יש אותו ערך כמו להטמעה. שחרור מערכת מרעלים חשוב באותה מידה כמו העלאת בשר על העצמות.

ב. אין אספקט רע. התנוונות נחוצה באותה מידה כמו התפתחות. הרס של צורות שהפכו לקליפות מתות ושחרור הכוח שהיה אצור בהם, שקול בערכו לבנייה של צורות חדשות. מתח חשוב כמו נינוחות, והוא אף יותר יצירתי.

ג. כל מזל בגלגל המזלות טוב כמו כל מזל אחר. אין חודש טוב יותר, או יום טוב יותר להיוולד בו. הדבר היחיד שחשוב הוא הגשמת פונקצית-החיים או האיכות שמתגלה דרך המזל או דרך סמל –המעלה שלך.

ד. אף מפת לידה אינה טובה יותר מאחרת. כל אחד הוא הטוב ביותר להגשמת מטרה מסוימת. אך מכיוון שכל המטרות חשובות ונחוצות באותה מידה בתמונה הגדולה, מפת הלידה של כל אחד היא הטובה יותר להגשמת מטרת החיים שלו מאשר מפת לידה של מישהו אחר.

הרהורים מאוחרים

כשהספר הודפס ב-1970 בהוצאת Doubleday בכריכה רכה, רודיאר כתב לו מבוא מרתק. הוא הצהיר שהיו בו לא מעט פרשנויות והצהרות שהיה משנה אילו היה לו זמן לנסח אותם מחדש. רעיונותיו הפילוסופיים, הפסיכולוגיים והרוחניים כבר התקדמו מעבר למה שבתחילה קרא “המסורת התיאוספית- אוקולטית”, שהיוותה חלק מהספר.

עם זאת, הוא חש שאסטרולוגיה היגיעה לנקודה מכריעה בהתפתחותה, ושזה היה זמן נכון להוציא את הספר לקהל בתפוצה נרחבת. אסטרולוגיה הפכה ליותר פופולארית, ואלו שפנו אליו באותה תקופה היו זקוקים לסוג אחר של אסטרולוגיה. נראה היה שצבור המתעניינים באסטרולוגיה היה כבר מוכן לפרשנות המחודשת של רודיאר לאמנות עתיקה זו.

בחמש העשורים שחלפו לאחר פרסום האסטרולוגיה של האישיות כתב רוידיאר ספרים ומאמרים רבים. במבט לאחור אפשר לראות שהוא המשיך לפתח נושאים רבים שהוצגו לראשונה באותו ספר מקורי ורב-השפעה. רודיאר מעולם לא הפסיק לחקור גבולות חדשים של תודעה ושל מדע, והשאיר לנו אוצרות רבים נוספים שיש לחקור ולגלות.

על המחבר:

צ’ט זדובסקי עוסק באסטרולוגיה מאז 1977. במשך מספר שנים למד עם ריצ’רד אידמון המנוח ו-12 שנים עם סטיבן פורסט. שמחתו הגדולה ביותר של צ’ט היא לעורר אנשים לדרכם הייחודית והאינדיבידואלית ולעזור להם להבין ולנווט בין אתגרי בחיים. בנוסף לעבודה עם לקוחותיו, להוראה וכתיבה, הוא מתמקד בהצגת משנתו של דיין רודיאר לאסטרולוגים בכל מקום בצורה נגישה ומהנה

Chet Zdrowski

​ ניתן לפנות אל צ’ט בכתובת   www.czastrologt.com   czastrology@gmail.com

$